Втори Фестивал на любителското творчество и художествената самодейност „Златна клонка“
На 1 март 2025 се проведе второто издание на Фестивала на любителското творчество и художествената самодейност „Златна клонка“ с организатор Съюзът на народните читалища. Тази година домакин на събитието бе Народно читалище „Иван Вазов 1947“ в Костинброд, съвместно с община Костинброд. Фестивалът се провежда с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.
Официални гости на събитието бяха Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, доктор на науките Силва Хачерян – директор на Дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ в Министерството на културата, Атанас Тенев – председател на Общински съвет – Костинброд, Александър Ненов – заместник-кмет на община Костинброд, Ябленка Трайкова и Димитър Григоров – народни представители в 51-то Народно събрание, общински съветници, директори на образователни институции и социални центрове, секретари на читалища, служители на общинска администрация – Костинброд, жители и гости на общината.
Фестивалът бе открит с химна на Република България и видеопоздрав от Министъра на културата Мариан Бачев.
Проф. Николай Дойнов също поздрави участници, гости и публика /публикуваме отделно/ и даде думата на д.н. Силва Хачерян за приветствие към фестивала.
На сцената бе поканен и г-н Трайко Младенов, кмет на Община Костинброд, който се обърна към съграждани и участници с кратко слово. Проф. Николай Дойнов връчи Почетния знак на фестивала на г-н Трайко Младенов за съпричастието му към проблемите на читалищното дело.
Събитието продължи с церемония по връчване на грамоти от д.н. Силва Хачерян от името на министър Бачев на всички присъстващи художествени ръководители на състави, участници във фестивала – с благодарност и признателност за популяризирането на изкуството и самодейността в България.
Във фестивала взеха участие 500 самодейци, обединени в колективи от различни читалища в Софийска област. Танци и песни разкриха фолклорното богатство на българите и отдадеността към традициите, запазени и до днес в различните краища на България /участниците във фестивала публикуваме отделно/.
Награди раздаде и Съюзът на народните читалища. Наградите бяха определени от жури в състав: председател Илия Костов – сценарист и режисьор, и членове: Силвия Стоянова и Ирена Георгиева – членове на Върховния читалищен съвет.
На участниците във фестивала бяха връчени медали и грамоти. Журито присъди и три специални награди:
– За принос
към танцовото изкуство: на Денс формация „Вайялет” при НЧ „Прогрес 1907” (гр. Костенец)
– За принос
към фолклора: на Детски танцов ансамбъл „Балканска младост” при НЧ „Тодор Пеев 1871” (гр. Етрополе)
– За принос
към вокалното изкуство: на Мъжка фолклорна група „Божица“ при НЧ „Възраждане 1928” (с. Искрец).
Отличените бяха наградени от председателя на журито Илия Костов, който ги поздрави за високото майсторство.
Председателят на СНЧ проф. Николай Дойнов връчи за пръв път наградата на председателя на Съюза „SENATOR-ROSSEN BOGDANOV” в памет на рано напусналия ни член на Върховния читалищен съвет, заслужилия
читалищен деятел Росен Богданов, дългогодишен секретар на Международния фолклорен съюз IGF и носител посмъртно на званието SENATOR. Наградата получи Калинка Пушкарова, художествен ръководител от Етрополе, която я прие с голямо вълнение.
Така завърши този празник, празник на хората, любители и самодейци, обединени от идеята за съхраняване на традициите и българския дух, за пренасянето им във времето, за поддържане у местните общности стремеж към култура и изкуство, за изява на талант и творчество.
Приветствие на Мариан Бачев, министър на културата,
към участниците във фестивала
Уважаеми професор Дойнов, скъпи читалищни деятели,
Днес, 1 март, с гордост и признателност отбелязваме Деня на самодееца и любителското художествено творчество. Това е празник на всички вас – хората, които с талант, вдъхновение и огромна любов към изкуството изпълвате живота ни с красота, традиции и дух.
Днешният ден е символ на нашата благодарност и признанието ни към Вашия неуморен труд и към Вас, хората, които не пестите време, енергия и сили, работейки за опазването и по-пуляризирането на българските традиции и култура.
Благодарение на Вас читалищата днес притежават жизненността на всички граждански организации, на платформи за творчество и за достъп до култура. Фестивалът “Златна клонка” е истински празник на българския талант, на любовта към народното творчество и на неуморния дух на самодейците.
Във второто си издание той събира най-добрите изпълнители от читалищата на Софийска област, които със своята отдаденост и майсторство ни припомнят колко ценна и жива е българската традиция.
Моето лично усещане е, че всеки участник е победител, защото носи в себе си пламъка на народния гений и предава културното ни наследство на бъдещите поколения.
Благодаря Ви за енергията, с която превръщате делниците ни в празници, за усърдието и лю-бовта, с които пазите и предавате народното ни богатство.
Бъдете здрави, вдъхновени и продължавайте да творите с плам и гордост.
Честит празник!